ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Drogie uprawnienia do emisji CO2 podczas polskiej aukcji
13.09.2017r. 13:22

Po ostrym wzroście cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ostatnich tygodniach, rekordowy poziom cen biorąc pod uwagę ostanie kilkanaście miesięcy, osiągnęły jednostki EUA podczas dzisiejszej aukcji przeprowadzonej w imieniu Polski na giełdzie EEX.
W ubiegłym tygodniu na rynku spot ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla przekroczyły nieosiągalną od stycznia ubiegłego roku barierę 7 euro. W ślad za tym poszły ceny na akcjach, które co prawda nie przebiły granicy 7 euro, ale w ciągu tygodnia (od 4 do 8 września) podrożały z 5,80 EUR/EUA do 6,90 EUR/EUA.

W tych warunkach, w środę giełda EEX przeprowadziła kolejną aukcję uprawnień do emisji CO2 w imieniu Polski. Mimo dwukrotnie większego oferowanego wolumenu (4,857 mln), cena w porównaniu do poprzedniej aukcji (30. 08.2017 r.) wzrosła prawie o 15,5 proc. do poziomu 6,95 EUR/EUA. Zbliżony poziome cen (6,94 EUR/EUA) odnotowano ostatnio podczas polskiej aukcji w kwietniu ubiegłego roku.


W dzisiejszej aukcji wzięło udział 24 oferentów, z których 16 zrealizowało transakcje. Zapotrzebowanie na uprawnienia podczas aukcji przekroczyło dostępny do sprzedaży wolumen ponad dwuipółkrotnie. Przychód ze sprzedaży uprawnień EUA podczas dzisiejszej polskiej aukcji wyniósł prawie 33,8 mln euro.

Była to trzynasta w tym roku aukcja uprawnień do emisji CO2 przeprowadzona w imieniu Polski na EEX. Dotychczas sprzedanych zostało ponad 56,7 mln uprawnień za łączną kwotę około 291,5 mln euro.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE