ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
KOMENTARZE
18.04.2016r. 14:09

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Powszechnie panuje opinia, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej szkodzi polskiej gospodarce. Niekoniecznie. Bardziej szkodzą nieporadne próby walki z tą polityką, zamiast wykorzystania jej narzędzi i środków, jakie przynosi ta polityka, do modernizacji energetyki i rozwoju narodowej gospodarki.
16.02.2016r. 10:57

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W energetyce jak i w całej gospodarce - odmieniamy słowo innowacje przez wszystkie przypadki. Nacisk na pokazanie wyników i na sukces jest ogromny. Za każdym razem czekamy na przełomowe okrycie właśnie z Polski tak jak na kolejny rekord świata polskiego sportowca. Kierując kolejne fundusze pomocowe jak i nadzieję kolejnych planów gospodarczych, trochę zapominamy, że nadzieja i trzymanie kciuków to nie wszystko, i że niekoniecznie sukces jest taki łatwy do osiągnięcia
21.01.2016r. 13:59

Jednym z celów polityki energetycznej UE jest dekarbonizacja. Odchodzenie – tak szybko jak się da – od paliw kopalnych, głównie węgla. Tymczasem możliwe jest, że węgiel jeszcze długo będzie głównym nośnikiem energii w Polsce. Jednak z uwagi np. na ceny emisji może to się skończyć katastrofą dla naszej gospodarki. Dziennikarz portalu Biznes Alert.pl spytał eksperta dr. Andrzeja Sikorę, Prezesa Instytutu Studiów Energetycznych, jakie jest rozwiązanie tych złożonych problemów?
11.01.2016r. 14:38

dr Przemysław Zaleski
Europejski system handlu uprawnieniami do emisji powstał w 2005 r. jako wyjście z impasu i rozwiązanie kompromisowe dla redukcji emisji gazów cieplarnianych w Europie. Podstawą dla rozwiązań były wcześniejsze uzgodnienia z Kioto z 1997, których efektem był Protokół do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
30.12.2015r. 06:18

Polski rząd szuka możliwości realizacji unijnej polityki klimatycznej w sposób jak najbardziej zgodny z interesem gospodarczym i potencjałem środowiskowym naszego kraju. Czy zawarte w dniu 12 grudnia 2015 r. w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne ogranicza, czy też zwiększa margines swobody, jakim dysponuje Polska? W tej sprawie rozstrzygające znaczenie będzie miało to, jak szerokie pole do dyskusji zaakceptuje Bruksela.
17.12.2015r. 06:57

Rafał Bajczuk
12 grudnia w Paryżu 195 państw podpisało porozumienie klimatyczne. Zarówno rząd, jak i organizacje pozarządowe w Niemczech przyjęły paryskie porozumienie z zadowoleniem. Zdaniem niemieckich komentatorów porozumienie oznacza, że na świecie również będzie przeprowadzana transformacja energetyczna. Dla samych Niemiec podpisanie porozumienia oznacza, że jeśli będą chciały utrzymać rolę lidera w polityce klimatycznej, to będą zmuszone do zwiększenia wysiłku na rzecz realizacji celów redukcji emisji.
14.12.2015r. 14:20

Piotr Maciążek
Zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest ściśle skorelowana z uprzywilejowaniem odnawialnych źródeł energii. Powodem takiego stanu rzeczy są interesy europejskich eksporterów „zielonych technologii” np. Niemiec. W perspektywie długoterminowej Polska może zostać zmuszona do inwestowania w energetykę odnawialną, której udział w krajowym miksie będzie wzrastać. Dlatego konieczne jest już teraz wspieranie w rozsądnym wymiarze krajowych rozwiązań technologicznych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko przymusu importowego.
14.12.2015r. 14:19

Piotr Maciążek
Paryski szczyt klimatyczny na poziomie informacyjnym osiągnął pozorny konsensus. Będzie on akcentowany przy okazji reformy europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
13.12.2015r. 08:50

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Zakończył się właśnie Szczyt Klimatyczny COP21 w Paryżu. Francuski Minister Laurent Fabius klepnął w sukno zielonym młoteczkiem, a oficjele z prawie 200 krajów świata (195 obecnych, 188 indywidualnych celów redukcji emisji CO2) ogłaszają wielki sukces globalnego porozumienia dotyczącego klimatu. Wszyscy są szczęśliwi, polarne niedźwiedzie są uratowane i… wygląda na to, że właściwie wszyscy osiągnęli swoje cele i klimatyczne i emisyjne. Tylko jakoś mam wrażenie, że uczestniczymy w globalnym cyrku PR-owych informacji, a w rzeczywistości jakiekolwiek działania dla klimatu są całkowitą fikcją.
12.12.2015r. 20:43

Porozumienie na szczycie klimatycznym w Paryżu nie narzuca żadnych konkretnych zobowiązań na jego sygnatariuszy. Nie mówi o dekarbonizacji i dopuszcza równoważenie emisji zalesianiem. To argument dla Polski do zapowiadanych starań o renegocjację unijnego pakietu klimatycznego.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE